- POVABILO ZA VPIS NA MOJSTRSKI IZPIT – NE PREZRITE!
- ALI JE RES POTREBNO IZKORISTITI DVA TEDNA LETNEGA DOPUSTA V KOSU?
- »POSOJANJE« ZAPOSLENIH
- DELODAJALCI – ZAHTEVE PRAVILNIKA O ZAGOTAVLJANJU VARNOSTI IN ZDRAVJA DELAVCEV PRI ROČNEM PREMEŠČANJU BREMEN – od 1. 8. 2024
- MENARODNO POSLOVNO SREČANJE »Connect2Slovenia« v okviru MOS-a, Celje
- AKTUALNI RAZPISI, JAVNA POVABILA – NOVO!
- OBRAČUN PRISPEVKOV ZA ZASEBNIKE – JUNIJ 2024
- OBRAČUN PLAČ ZA ZAPOSLENE PRI ZASEBNIKIH – JUNIJ 2024
GOSTINCE in ŽIVILCE, ki ste se udeležili rednega usposabljanja iz področja HACCP dne 22. 5. 2024 obveščamo, da vas na zbornici čakajo POTRDILA. Prosimo, da jih PREVZEMETE!
1. | POVABILO ZA VPIS NA MOJSTRSKI IZPIT – NE PREZRITE! |
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije vabi k vpisu na mojstrski izpit. V okviru 26. razpisa v letu 2024 je določen drugi pristopni rok 15. oktober 2024 (zadnji rok za oddajo popolnih vlog je vključno 20. september 2024).
Pridobljen mojstrski naziv pomeni odlično priložnost za večjo zaposljivost v izbranem poklicu, za podjetje pa konkurenčno prednost v dejavnosti. Z uporabo blagovne znamke »Mojster« se poudari odličnost izdelkov ali storitev, poleg tega pa naziv prinaša še številne druge prednosti. Zakaj bi se odločili za pridobitev naziva mojster?
- ker prinaša srednjo strokovno izobrazbo,
- ker daje možnost nadaljevanja šolanja na višjih strokovnih šolah,
- ker boste lahko kot mentor v obratovalnici izobraževali dijake,
- ker boste izpolnjevali kvalifikacijski pogoj za opravljanje nekaterih obrtnih dejavnosti,
- ker boste lahko vodja gradnje (poklici, vezani na Gradbeni zakon),
- ker boste lahko uporabljali blagovno znamko MOJSTER, ki predstavlja znak kakovosti obrtnih izdelkov in storitev.
Mojstri predstavljajo v okviru slovenskega poklicnega in strokovnega izobraževanja eno najpomembnejših ciljnih skupin. So vrhunski strokovnjaki na svojih strokovnih področjih, podkovani s praktičnimi in strokovno-teoretičnimi znanji, obenem so usposobljeni za samostojno vodenje podjetja in so v večini primerov tudi delodajalci. Mojstri predstavljajo tudi pomemben kamenček v mozaiku poklicnega izobraževanja, saj svoja znanja mentorji prenašajo na sodelavce in dijake pri praktičnem usposabljanju z delom. Več na povezavi: https://www.ozs.si/javna-pooblastila/izobrazevanja/mojstrski-izpiti/razpis. Dodatne informacije: ga. Suzana Kljun, 01 58 305 74.
2. | ALI JE RES POTREBNO IZKORISTITI DVA TEDNA LETNEGA DOPUSTA V KOSU? |
Ker se vsako leto se pred poletjem pojavijo vprašanja tako delodajalcev kot delavcev, ali morajo dejansko izkoristiti letni dopust v trajanju dveh tednov v kosu, Nina Ličar, svetovalka s področja delovnega prava na OZS pojasnjuje, da
je skladno s 1. odstavkom 162. člena Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) letni dopust mogoče izrabiti v več delih, pri čemer mora en del trajati najmanj dva tedna. Delavec se tej svoji pravici ne more odreči, niti delodajalec ni prost svoje odgovornosti za neupoštevanje te določbe. Posledično je to pravica in dolžnost delavcev. Delodajalec mora torej storiti vse potrebno, da jo delavec tudi dejansko lahko in bo izkoristil. V nasprotnem primeru delodajalcu grozi globa. Več na spletni strani Svetovalnega centra OZS NA POVEZAVI.
3. | »POSOJANJE« ZAPOSLENIH |
Delodajalci se pogosto znajdejo v situaciji, ko imajo zaposlenega delavca, ki bi ga v času, ko zanj nimajo dovolj dela, »posodili« drugemu delodajalcu (npr. voznika). Kako pravilno postopati v izogib kazenskim sankcijam?
V takšnih primerih govorimo o t.i. »posojanju« delavcev. Gre za opravljanje dejavnosti zagotavljanja dela delavcev drugemu uporabniku, ki jo delodajalec lahko opravlja le, če je pridobil dovoljenje na pristojnem ministrstvu za delo in je vpisan v register ali evidenco. V nasprotnem primeru se šteje takšno zagotavljanje dela delavca za delo na črno ter prekršek.
Več preberite še v prispevku svetovalke – specialistke za delovno pravo na OZS Staše Pirkmaier na spletni strani Svetovalnega centra OZS NA POVEZAVI.
4. | ZAHTEVE PRAVILNIKA O ZAGOTAVLJANJU VARNOSTI IN ZDRAVJA DELAVCEV PRI ROČNEM PREMEŠČANJU BREMEN |
SC OZS vas glede na številne odzive s terena in zaradi novonastale obveznosti želi opozoriti, da je omenjeni Pravilnik začel veljati avgusta lani, uporabljati pa se začne 1. avgusta 2024. V vmesnem obdobju naj bi delodajalci na novo ocenili tveganje za nastanek kostno-mišičnih obolenj in po potrebi določili preventivne ukrepe. Kostno-mišična obolenja so eden od glavnih razlogov za odsotnosti z dela v Sloveniji.
Ročno premeščanje bremen v skladu z navedenim pravilnikom pomeni vsako opravilo, ki vključuje dvigovanje, prenašanje, spuščanje, potiskanje, vlečenje ali premikanje bremena s človeško silo in druga podobna dela (npr. podpiranje, držanje, ponavljajoči gibi), ki zaradi svojih značilnosti ali zaradi neugodnih ergonomskih pogojev pomeni nevarnost za razvoj kostno-mišičnih obolenj, povezanih z delom.
Delodajalci morajo delovna mesta prilagajati tehničnemu in tehnološkemu napredku in ročno premeščanje bremen nadomeščati z delovno opremo, pripomočki in mehanskimi pomagali. Kadar se ni mogoče izogniti ročnemu premeščanju bremen, morajo delodajalci sprejeti organizacijske, kadrovske in tehnične ukrepe, uporabiti opremo in tak način dela, da zmanjša nevarnost, povezano z ročnim premeščanjem bremen.
Delavci smejo ročno premeščati bremena na podlagi ocene tveganja za varnost in zdravje pri ročnem premeščanju bremen. Kaj morate torej storiti v povezavi z novim pravilnikom?
Priporočamo, da se čim prej obrnete na strokovne delavce, ki pri vas opravljajo storitve s področja varnosti pri delu, saj bo morda potrebno vpeljevati rešitve, ki terjajo tako denarna sredstva kot tudi čas. Presejalni test lahko izvede delodajalec tudi sam, ocenjevanje tveganja pa je strokovna naloga, ki jo lahko izvajajo podjetja oz. izvajalci, ki izpolnjujejo predpisane pogoje. Več NA POVEZAVI in reviji Obrtnik-podjetnik št. 4/24 na str. 4 in 5.
5. | MENARODNO POSLOVNO SREČANJE »Connect2Slovenia« v okviru MOS-a, Celje |
Vabljeni na dogodek, ki ga v času MOS-a v Celju organizira Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, v partnerstvu z javno agencijo SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Advantage Austria Ljubljana ter v okviru mreže Enterprise Europe Network.
Dogodek je odlična priložnost za podjetja, ki iščejo nove poslovne partnerje, kupce in dobavitelje ter nove nabavne vire. Omogoča učinkovito in ciljno usmerjeno mreženje – navezovanje novih poslovnih kontaktov neposredno s potencialnimi poslovnimi partnerji iz regije JV Evrope in Alpe Adria. Mednarodno poslovno srečanje “Connect2Slovenia”bo potekalo
v četrtek, 19. septembra 2024, s pričetkom ob 10. uri
v Modri dvorani celjskega sejmišča.
Dogodek povezuje mala in srednje velika podjetja, startup in scaleup podjetja na področju:
- rešitev/tehnologij za industrijo 4.0 (pametni stroji, roboti, pametna logistika, kibernetska varnost),
- digitalizacije,
- avtomobilske industrije,
- kovinske industrije,
- električne energije in elektronike,
- mobilnosti, prometa in logistike ter
- raziskav, razvoja in prenosa tehnologij.
Udeležba na dogodku je brezplačna, vendar je obvezna predhodna prijava do 17. 9. 2024 na POVEZAVI.