- POVRAČILO STROŠKOV PREVOZA – sprememba Uredbe
- OBVEZEN VPIS E-NASLOVA GOSPODARSKIH DRUŽB, NE VELJA ZA S.P.
- ŠE VELJAVNI UKREPI ZA BLAŽITEV POSLEDIC EPIDEMIJE COVID-19
- OBVESTILO ZA GRADBINCE – vpis v imenik vodij del, rok se približuje!
- AKTUALNI RAZPISI, JAVNA POVABILA
- OBRAČUN PRISPEVKOV ZA ZASEBNIKE – SEPTEMBER 2021
- OBRAČUN PLAČ ZA ZAPOSLENE PRI ZASEBNIKIH – SEPTEMBER 2021
1. | POVRAČILO STROŠKOV PREVOZA – sprememba Uredbe |
V Ur. listu RS št. 114/2021 je bila objavljena Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Spremembe obsegajo:
- sprememba višine kilometrine za prevoz na delo in z dela iz 0,13 na 0,18 eur/km,
- neobdavčeno povračilo stroškov prevoza na delo znaša 140 eur/mesec pod pogojem, da je delavec prisoten vsaj en dan v mesecu in da je delavčevo običajno prebivališče vsaj 1 km oddaljeno od mesta opravljanja dela,
- za zasebni sektor se nova uredba prične uporabljati pri obračunu za september 2021.
Pomembno: Uredba ne določa pravic in obveznosti v zvezi s povračilom stroškov prevoza na delo in z dela – te so določene v delovnopravni zakonodaji (kolektivni pogodbi, internem aktu ali pogodbi o zaposlitvi). S spremembo Uredbe se spreminja le davčna obravnava te pravice oz. se spreminja le znesek, do katerega se povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ne všteva v davčno osnovo. Več lahko preberete v Svetovalcu revije Obrtnik podjetnik št. 9 in na spletni strani FURS.
2. | OBVEZEN VPIS E-NASLOVA GOSPODARSKIH DRUŽB, NE VELJA ZA S.P. |
Na podlagi zadnje spremembe Zakona o gospodarskih družbah (novela ZGD-1K, objavljena v Uradnem listu RS, št. 18/2021, dne 9.2.2021) morajo družbe v predlogu za vpis ustanovitve navesti tudi elektronski naslov družbe, ki se vpiše v Poslovni register Slovenije. Obstoječe družbe pa morajo elektronski naslov v register vpisati v roku enega leta od uveljavitve zakona, to je do 24. 2. 2022.
Obveznost velja za kapitalske in osebne gospodarske družbe ter tudi za gospodarska interesna združenja in podružnice tujih podjetij. Obveznost ne velja za samostojne podjetnike.
Družba lahko predloži podatek o elektronskem naslovu za vpis na naslednji način:
- vloži Predlog za vpis spremembe samo v PRS na točki SPOT,
- izpolnjen in ročno ali elektronsko podpisan obrazec Predlog za vpis spremembe v PRS (objavljen je tukaj), po pošti ali elektronski pošti pošlje ali osebno dostavi na izpostavo AJPES,
- na izpostavo AJPES dostavi ali pošlje vlogo (lahko v obliki dopisa, izpolnitev obrazca namreč ni obvezna), ki mora biti elektronsko ali ročno podpisana,
- hkrati z vložitvijo predloga za vpis spremembe v sodni register, če hkrati spreminja tudi druge podatke o družbi, ki ga vloži na točki SPOT ali pri notarju.
Družbe, ki že imajo vpisan elektronski naslov, naj preverijo ali je le-ta ustrezen in ga po potrebi spremenijo na enega izmed zgoraj opisanih načinov.
Družbe, ki imajo vpisan elektronski naslov in so označile, da ne želijo njegove javne objave, morajo sporočiti, da dovolijo javno objavo vpisanega elektronskega naslova oziroma morajo predložiti drug elektronski naslov za vpis.
Elektronski naslov družbe je javen podatek in bo javno objavljen na spletni strani AJPES ePRS, prav tako bo dostopen vsem uporabnikom podatkov Poslovnega registra Slovenije.
Za nespoštovanje določbe o vpisu elektronskega naslova v register je predpisana globa, ki je določena v 685. členu Zakona o gospodarskih družbah.