- RAZPIS ŠTIPENDIJ ZA DEFICITARNE POKLICE
- OPTIMIZACIJA POSTOPKOV ZAPOSLITVE TUJCEV
- POVABILO ZA VPIS NA MOJSTRSKI IZPIT – NE PREZRITE!
- DELODAJALCI – ZAHTEVE PRAVILNIKA O ZAGOTAVLJANJU VARNOSTI IN ZDRAVJA DELAVCEV PRI ROČNEM PREMEŠČANJU BREMEN – od 1. 8. 2024
- MENARODNO POSLOVNO SREČANJE »Connect2Slovenia« v okviru MOS-a, Celje
- AKTUALNI RAZPISI, JAVNA POVABILA
- OBRAČUN PRISPEVKOV ZA ZASEBNIKE – JULIJ 2024
- OBRAČUN PLAČ ZA ZAPOSLENE PRI ZASEBNIKIH – JULIJ 2024
GOSTINCE in ŽIVILCE, ki ste se udeležili rednega usposabljanja iz področja HACCP dne 22. 5. 2024 obveščamo, da vas na zbornici čakajo POTRDILA. Zaradi nenehne kontrole inšpekcijskih služb predlagamo, da jih PREVZEMETE
1. | RAZPIS ŠTIPENDIJ ZA DEFICITARNE POKLICE |
Od 1. 8. 2024 do vključno ponedeljka, 30. 9. 2024 , lahko dijaki, ki bodo v šolskem letu 2024/2025 vpisani v 1. letnik enega od izobraževalnih programov srednjega poklicnega, srednjega strokovnega ali poklicno tehničnega izobraževanja, oddajo vlogo za pridobitev štipendije za 21 deficitarnih poklicev, za katere na trgu ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev.
VLOGO lahko bodoči dijaki oddajo priporočeno po pošti ali osebno v vložišču sklada. Tudi letos je možno oddati elektronsko vlogo preko portala Moja eUprava, kjer se vlagatelji prijavijo s svojo e-identiteto (kvalificirano digitalno potrdilo ali smsPASS na mobilnem telefonu). Za mladoletne osebe odda vlogo zakoniti zastopnik s svojo e-identiteto.
Štipendijo prejmejo za celotno obdobje trajanja izobraževalnega programa. Ta mesečno znaša 123,46 EUR. Pomembno je, da dijaki lahko prejemajo štipendijo za deficitarne poklice in hkrati tudi državno ali Zoisovo štipendijo, ne morejo pa hkrati prejemati kadrovske štipendije.
Več informacij o razpisu in štipendijah za deficitarne poklice najdete NA POVEZAVI
2. | OPTIMIZACIJA POSTOPKOV ZAPOSLITVE TUJCEV |
V Ur. listu RS št. 62/2024 je bil objavljen Zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah (ZUOPUE), ki je začel veljati dne 25. 7. 2024.
Nov interventni zakon uvaja dve poglavitni rešitvi in sicer odpravlja krajevne pristojnosti pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj tujcem ter začasno poenostavlja postopke za zaposlovanje tujcev.
To pomeni, da se bo tujec lahko zaposlil po pridobitvi potrdila o vloženi vlogi ter informativnega lista Zavoda RS za zaposlovanje, a kljub temu bo postopek še naprej potekal na upravni enoti do pravnomočnosti odločitve o vloženi vlogi.
Kaj je pomembno za vlagatelje vlog?
V primeru, da je vloga za izdajo enotnega dovoljenja za delo in prebivanje ob uveljavitvi tega zakona že vložena, upravna enota na zahtevo vlagatelja izda potrdilo o vloženi vlogi. To pa omogoča tujcu prebivanje v RS.
Ko pa vlogo vloži delodajalec, mu upravna enota izda potrdilo o vloženi vlogi po uradni dolžnosti. Tovrstno potrdilo ter soglasje Zavoda RS za zaposlovanje k enotnemu dovoljenju za prebivanje pa omogoča tujcu, da se zaposli v RS.
Več informacij preberite še v prispevku na spletni strani Svetovalnega centra OZS NA POVEZAVI.
3. | POVABILO ZA VPIS NA MOJSTRSKI IZPIT – NE PREZRITE! |
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije vabi k vpisu na mojstrski izpit. V okviru 26. razpisa v letu 2024 je določen drugi pristopni rok 15. oktober 2024 (zadnji rok za oddajo popolnih vlog je vključno 20. september 2024).
Pridobljen mojstrski naziv pomeni odlično priložnost za večjo zaposljivost v izbranem poklicu, za podjetje pa konkurenčno prednost v dejavnosti. Z uporabo blagovne znamke »Mojster« se poudari odličnost izdelkov ali storitev, poleg tega pa naziv prinaša še številne druge prednosti. Zakaj bi se odločili za pridobitev naziva mojster?
- ker prinaša srednjo strokovno izobrazbo,
- ker daje možnost nadaljevanja šolanja na višjih strokovnih šolah,
- ker boste lahko kot mentor v obratovalnici izobraževali dijake,
- ker boste izpolnjevali kvalifikacijski pogoj za opravljanje nekaterih obrtnih dejavnosti,
- ker boste lahko vodja gradnje (poklici, vezani na Gradbeni zakon),
- ker boste lahko uporabljali blagovno znamko MOJSTER, ki predstavlja znak kakovosti obrtnih izdelkov in storitev.
Mojstri predstavljajo v okviru slovenskega poklicnega in strokovnega izobraževanja eno najpomembnejših ciljnih skupin. So vrhunski strokovnjaki na svojih strokovnih področjih, podkovani s praktičnimi in strokovno-teoretičnimi znanji, obenem so usposobljeni za samostojno vodenje podjetja in so v večini primerov tudi delodajalci. Mojstri predstavljajo tudi pomemben kamenček v mozaiku poklicnega izobraževanja, saj svoja znanja mentorji prenašajo na sodelavce in dijake pri praktičnem usposabljanju z delom. Več NA POVEZAVI. Dodatne informacije: ga. Suzana Kljun, 01 58 305 74.
4. | ZAHTEVE PRAVILNIKA O ZAGOTAVLJANJU VARNOSTI IN ZDRAVJA DELAVCEV PRI ROČNEM PREMEŠČANJU BREMEN |
Želimo vas opozoriti, da je omenjeni Pravilnik začel veljati avgusta lani, uporabljati pa se je začel 1. avgusta 2024. V vmesnem obdobju naj bi delodajalci na novo ocenili tveganje za nastanek kostno-mišičnih obolenj in po potrebi določili preventivne ukrepe. Kostno-mišična obolenja so eden od glavnih razlogov za odsotnosti z dela v Sloveniji.
Ročno premeščanje bremen v skladu z navedenim pravilnikom pomeni vsako opravilo, ki vključuje dvigovanje, prenašanje, spuščanje, potiskanje, vlečenje ali premikanje bremena s človeško silo in druga podobna dela (npr. podpiranje, držanje, ponavljajoči gibi), ki zaradi svojih značilnosti ali zaradi neugodnih ergonomskih pogojev pomeni nevarnost za razvoj kostno-mišičnih obolenj, povezanih z delom.
Delodajalci morajo delovna mesta prilagajati tehničnemu in tehnološkemu napredku in ročno premeščanje bremen nadomeščati z delovno opremo, pripomočki in mehanskimi pomagali. Kadar se ni mogoče izogniti ročnemu premeščanju bremen, morajo delodajalci sprejeti organizacijske, kadrovske in tehnične ukrepe, uporabiti opremo in tak način dela, da zmanjša nevarnost, povezano z ročnim premeščanjem bremen.
Delavci smejo ročno premeščati bremena na podlagi ocene tveganja za varnost in zdravje pri ročnem premeščanju bremen. Kaj morate torej storiti v povezavi z novim pravilnikom?
Priporočamo, da se čim prej obrnete na strokovne delavce, ki pri vas opravljajo storitve s področja varnosti pri delu, saj bo morda potrebno vpeljevati rešitve, ki terjajo tako denarna sredstva kot tudi čas. Presejalni test lahko izvede delodajalec tudi sam, ocenjevanje tveganja pa je strokovna naloga, ki jo lahko izvajajo podjetja oz. izvajalci, ki izpolnjujejo predpisane pogoje. Več NA POVEZAVI in reviji Obrtnik-podjetnik št. 4/24 na str. 4 in 5.
5. | MENARODNO POSLOVNO SREČANJE »Connect2Slovenia« v okviru MOS-a, Celje |
Vabljeni na dogodek, ki ga v času MOS-a v Celju organizira Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, v partnerstvu z javno agencijo SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Advantage Austria Ljubljana ter v okviru mreže Enterprise Europe Network.
Dogodek je odlična priložnost za podjetja, ki iščejo nove poslovne partnerje, kupce in dobavitelje ter nove nabavne vire. Omogoča učinkovito in ciljno usmerjeno mreženje – navezovanje novih poslovnih kontaktov neposredno s potencialnimi poslovnimi partnerji iz regije JV Evrope in Alpe Adria. Mednarodno poslovno srečanje “Connect2Slovenia”bo potekalo
v četrtek, 19. septembra 2024, s pričetkom ob 10. uri
v Modri dvorani celjskega sejmišča.
Dogodek povezuje mala in srednje velika podjetja, startup in scaleup podjetja na področju:
- rešitev/tehnologij za industrijo 4.0 (pametni stroji, roboti, pametna logistika, kibernetska varnost),
digitalizacije, avtomobilske industrije, kovinske industrije, električne energije in elektronike, mobilnosti, prometa in logistike ter raziskav, razvoja in prenosa tehnologij.
Udeležba na dogodku je brezplačna, vendar je obvezna predhodna prijava do 17. 9. 2024 na POVEZAVI